Czy odśnieżanie dachu jest bezpieczne?

Utrzymanie czystości wokół nieruchomości należy do obowiązków zarządcy. Najwięcej utrudnień pojawia się w okresie zimowym, kiedy to trzeba dbać o czystość chodników, tak aby przechodnie nie ucierpieli w wyniku na przykład poślizgnięcia się. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, wówczas osoba poszkodowana może domagać się na drodze sądowej odszkodowania od właściciela nieruchomości. Wiele osób zapomina jednak o tym, że właściciel budynku powinien dbać nie tylko o czyste chodniki, ale również o odpowiedni stan dachu. Przepisy w Polsce określające zasady odśnieżania powierzchni dachowych. Według przepisów obowiązujących na terenie naszego kraju podmiotem odpowiedzialnym za odpowiednie utrzymanie powierzchni dachowych jest zarządca konkretnej nieruchomości. To właśnie w zakresie jego obowiązków leży regularne odśnieżanie dachów, tak aby nie doszło do tragedii. Zbyt duża ilość zalegającego śniegu na dachu może bowiem uszkodzić konstrukcję całego budynku i spowodować jego zawalenie się. Sytuacja taka miała miejsce kilka lat temu na hali wystawienniczej na Śląsku. Ucierpiało wówczas wiele osób, a sprawa o odszkodowania ciągnęła się latami.

Czy odśnieżanie dachu jest bezpieczne?

To czy odśnieżanie dachu jest bezpieczne, w dużej mierze zależy od jego konstrukcji. Najbezpieczniejsze do odśnieżania są dachy o płaskiej powierzchni, na które zapewnione jest łatwa dojście. Spadziste dachy stwarzają niebezpieczeństwo poślizgnięcia się. Wybierając samodzielne odśnieżanie dachu dobrze jest zadbać o odpowiednią asekurację, tak aby maksymalnie zminimalizować ryzyko wypadku.

Komu można zlecić odśnieżanie dachu?

Obecnie na rynku usługowym działa wiele firm, które oferują profesjonalne odśnieżanie dachu. Jest to najlepsze rozwiązanie przy konstrukcjach wymagających umiejętności alpinistycznych. Można zlecić jednorazowe odśnieżanie dachu lub podpisać umowę na cykliczne usługi tego rodzaju, które wykonywane będą w zimie przy dużych opadach śniegu. Podpisując umowę długoterminową można negocjować atrakcyjne warunki finansowe.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *