Jak bezpiecznie odśnieżać dach?

Wraz z nadejściem zimy i pierwszych opadów śniegu, wielu świeżych właścicieli domów jednorodzinnych odkrywa nowe obowiązki związane z ich domem. Nagle należy poświęcić uwagę tym elementom domu, na które nie zwracało się zbytnio uwagi przez pozostałe trzy pory roku. Pojawiają się także nowe obowiązki, takie jak chociażby odśnieżanie. Przede wszystkim każdy właściciel domu ma obowiązek odśnieżenia chodnika przed swoją posesją. Najlepiej jest to zrobić od razu. Im bardziej świeży śnieg, tym łatwiej jest go usunąć z drogi. Śnieg pozostawiony długo samemu sobie przymarza do podłoża. Z jednej strony jest wtedy trudniejszy do usunięcia, a z drugiej strony jest zagrożeniem dla przechodniów, którzy mogą się na nim poślizgnąć.

Równie istotne jest odśnieżanie dachu. Zbyt duża masa zalegającego na dachu śniegu, jest realnym niebezpieczeństwem. Może bowiem naruszyć konstrukcję połaci dachowej, co może skutkować jego zawaleniem się. Wbrew pozorom nie jest tak bardzo oczywista odpowiedź na pytanie: jak odśnieżać dach? Jest to zajęcie dość niebezpieczne, głównie dlatego, że jest to praca na wysokości. Jest to zatem czynność podwyższonego ryzyka zarówno dla osób odśnieżających, jak i tych, którzy znajdują się w pobliżu odśnieżanego budynku. Dlatego też zawsze przy tej czynności, trzeba mieć pewność, że zrzucany z dachu śnieg, nie spadnie na przypadkowych przechodniów. Do odśnieżania dachu przeznaczone są specjalne narzędzia, które umożliwiają usunięcie praktycznie całego śniegu bez ryzyka spowodowania uszkodzeń w dachu. Jeśli jednak nie posiadasz takiego urządzenia, to zwykła plastikowa łopata również spełni swoją funkcję.

Jeśli zastanawiacie się gdzie kupić drabinę do odśnieżania dachu, to ich szeroki wybór znajdziecie w marketach budowlanych. Przed zakupem takiej drabiny należy się upewnić, że posiada ona wszystkie niezbędne atesty, że jest wykonana z solidnego materiału i czy przede wszystkim jej wysokość jest dla nas odpowiednia. Przed odśnieżaniem dachu należy zadbać o to, aby była ona dobrze zabezpieczona.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *