Jak odśnieżać samochód?

Zima to trudny okres dla kierowców. Warunki na drogach ulegają pogorszeniu, nawierzchnia staje się śliska, szybko robi się ciemno. Wszystko to sprawia, że trudniej jest o bezpieczną jazdę i wzrasta ryzyko wypadku drogowego. Aby temu zapobiegać, warto stosować się do kilku ważnych wskazówek. Przede wszystkim wymieniać opony na zimowe, pilnować by wnętrze naszego auta było przewietrzone, a także odpowiednio odśnieżyć auto przed wyruszeniem w drogę.

Jest zimny, styczniowy dzień, a właściwie poranek. Za oknem temperatura waha się w granicach minut piętnastu stopni. Słońce zacznie wschodzić za kilkanaście minut, jednak ciągle jest ciemno. Z okna naszego mieszkania już widzimy, że czeka nas pracowity czas przed wyjazdem do pracy. Nasz samochód pokryty jest grubą warstwą śniegu i lodu. W pośpiechu ograniczamy odśnieżanie auta do niezbędnego minimum, po czym ruszamy w trasę. Nie zważając na niebezpieczeństwo wynikające z tego, że nasze pole widzenia jest znacznie ograniczone, a śnieg zalegający na dachu samochodu może spowodować nawet trwałe kalectwo jeśli uderzy w przechodnia. Niestety, ciągle jest spora część kierowców, która kompletnie o tym zapomina. Albo, co gorsza, nie liczy się z bezpieczeństwem swoim i innych.

Zatem jak odśnieżać samochód, aby proces ten przeprowadzić szybko i sprawnie? Po pierwsze wyposażmy się w dobrej jakości miotełkę i skrobaczkę. To obowiązkowy zestaw każdego kierowcy jeżdżącego zimową porą. Odśnieżanie rozpocznijmy od zmiecenia zalegającego śniegu z dachu, maski i bagażnika samochodu. Możemy także wstępnie oczyścić boczne szyby. Następnie przygotujmy skrobaczkę i dokładnie zeskrobmy lód z szyby przedniej i bocznych. Warto oczyścić również tylną, jeśli jednak bardzo nam się spieszy możemy powierzyć to zadaniu ogrzewaniu tylnej szyby. Nie zapomnijmy o odśnieżeniu i uwolnieniu od szronu lusterek i świateł zewnętrznych, ponieważ jest to nie mniej ważny element wpływający bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo. Tak przygotowanym samochodem możemy bezpiecznie ruszyć w drogę.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *