Kto powinien odśnieżać chodnik przed posesją?

Gdy przychodzi zima to pojawia się zawsze ten sam problem. Nie chodzi tu bynajmniej o zimno, bo z tym można żyć, o ile nie jest to zimno jakieś naprawdę przesadne.

Chodzi o padający śnieg, który bardzo nam utrudnia funkcjonowanie w wielu aspektach. Jest wtedy ślisko, można się wywrócić, a wtedy problemy gotowe. Nierzadko przecież dochodzi do skomplikowanych złamań, które wymagają długiej hospitalizacji i innych urazów. Niby służby miejskie powinny sypać chodniki piaskiem lub solą, ale często tego nie robią i zaniedbują swoje obowiązki. Sól zresztą bardzo niszczy buty, dlatego my sami protestujemy, by tego nie robić. Zostaje jeszcze żwir, ale potem na ulicach panuje straszliwy bałagan, którego nie ma kto uprzątnąć i koło się zamyka. Najgorzej wygląda sprawa z nieodśnieżonymi chodnikami na jakichś wewnętrznych, mało uczęszczanych, osiedlowych drogach. Tam to właściwie możemy zapomnieć o tym, że ktoś ze służb miejskich się tym zajmie.

W ogóle, na tym tle pojawia się pewien konflikt, a mianowicie kto powinien odśnieżać chodnik przed posesją? Oczywiście mowa tu o prywatnej, czyjejś posesji. Okazuje się, że jest to robota właściciela tejże i to on ma taki obowiązek. Komuś może się to wydawać dziwne, bo przecież skoro ktoś posiada jedynie ogrodzony teren posesji a chodnik nie należy do niego, to z jakiej niby racji ma go odśnieżać? Tak jednak działa prawo i takie żądanie na właścicieli posesji graniczących z chodnikami w zimie narzuca. Jest to tym bardziej kłopotliwe, że przecież odśnieżanie chodnika to nie taka łatwa praca – wymaga nieco krzepy i odporności na mróz. A co, jeżeli w posesji mieszkają starsi, schorowani ludzie? Przecież oni nie są w stanie samemu dokonać odśnieżania. No cóż, w takim wypadku najlepiej jest, żeby odśnieżanie wykonał za nich ktoś inny, wynajęty. Jest to bardzo ważne, bo jeżeli przykładowo ktoś przewróci się na nieodśnieżonym chodniku przed naszą posesją i złamie nogę, to będzie mógł nas podać do sądu o niedopełnienie obowiązków i solidne odszkodowanie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *